خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
آملی لاریجانی: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تغییر ناپذیر است
جامعه > قضایی - رئیس قوه قضاییه ضمن به چالش کشاندن اقدامات مداخله جویانه آمریکا از منظر حقوق بین الملل در زیر سوال بردن حق حاکمیت کشورها در منطقه خاورمیانه گفت: اگر آمریکایی ها گمان می کنند که می توانند با برجام های دو، سه و چهار و ... ماهیت سیاست خارجی و سپس ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند سخت در اشتباه هستند.
3 0

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه رجب و اعیاد شریف این ماه، تسلیت شهادت امام هادی(ع) و ابراز امیدواری نسبت به بهره مندی از برکات ماه رجب به اظهارات چند روز اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران و برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و با «نا مربوط خواندن» این سخنان گفت: وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی بسیار نامربوط ادعا کرده است که جمهوری اسلامی ایران در منطقه جنگ افروزی می کند و در مقابل، عربستان جزو کشورهای پیشتاز صلح در منطقه است!

رئیس قوه قضاییه وارونه ساختن حقایق از سوی آمریکا را موجب تعجب دانست و با تاکید بر اینکه «گویی الفاظ معانی خود را از دست داده اند» گفت: کشوری که با استفاده از بمب ها و سلاح های آمریکایی هزاران انسان بی گناه را در یمن به شهادت رسانده و این همه جنایت مرتکب شده است چگونه پیشتاز صلح است؟

آیت الله آملی لاریجانی به نقش آمریکا و برخی کشورهای منطقه در ایجاد گروه تروریستی داعش اشاره کرد و افزود: باید پرسید نفتی که گروه داعش به راحتی می فروشد آیا به دور از چشم شما است؛ این نفت و در کنار آن اموال فرهنگی و باستانی و میراث فرهنگی عظیم کشور سوریه و عراق که توسط داعش و تروریست های دیگر به یغما رفته است در مرئی و منظر شما چگونه خرید و فروش می شود؟

رئیس دستگاه قضا به شرایط سخت جمهوری اسلامی ایران در فروش نفت خود به دلیل تحریم و توطئه آمریکا علیه ایران و فشار به کشورهای مختلف برای منع انجام معامله نفتی با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در جریان تحریم های ایران برای اینکه کشور ما به هیچ میزان از درآمد نفتی دست پیدا نکند بسیاری از کشورها را از معامله با ایران منع کردید حال چگونه است که نمی توانید مسیر ارتزاق یک گروه تروریستی بسیار خطرناک را بگیرید.

رئیس قوه قضاییه افزود: آمریکایی ها به خاطر کشته شدن یکی دو نفر سر و صدا راه می اندازند اما در برابر هزاران نفر که در عراق و سوریه شهید شده اند سکوت می کنند و کشورهای حامی و بانی داعش را پیشرو صلح معرفی می کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به نقش امپراطوری رسانه ای غرب و کشورهای سلطه در وارونه جلوه دادن حقایق اظهار کرد: آمریکا آیا فکر می کند که دنیا به خواب رفته است و همه کشورها و مردم دنیا تابع حرف های غیر واقعی و وارونه آنها هستند؟

رئیس قوه قضاییه با ابراز تاسف از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا و با تحسین سخنان استیضاح گونه وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این اظهارات، حمایت از محرومان و مستضعفان را از اولویت های اصولی جمهوری اسلامی ایران و سیاست خارجی دانست و گفت: حمایت از مستضعفان، محرومان و مظلومان جهان از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و سیاست خارجی کشور نمی تواند از این اصول عبور کند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: اگر آمریکایی ها گمان می کنند که می توانند با برجام های دو، سه و چهار ماهیت سیاست خارجی و سپس ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند سخت در اشتباه هستند و باید بدانند که مسئولان و مردم ما در چارچوب قانون اساسی به دنبال ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی هستند و از آن دست بر نخواهند داشت.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری پیش از برجام همواره نسبت به اهداف و سیاست های آمریکا اظهار تردید می کردند و اکنون همگان به سیاست های متناقض و غرض آلود آمریکایی ها پی برده اند، گفت: مقام معظم رهبری به خوبی و با قاطعیت بحث برجام های دو و سه را کاملاً طرد کردند و استقلال کشورمان را نشان دادند.

رئیس قوه قضاییه گفت: متاسفانه جهان دولت های سلطه جهانی نیست که زبان حق و عدالت را بشنود و بپذیرد و در این میان دولتمردان آمریکایی نیز زبان حق را نمی شنوند و باید با زبان قدرت با آنان سخن گفت؛ از این رو حتی اگر قرار باشد در برهه ای از زمان مذاکره ای صورت گیرد باید به پشتوانه «اقتدار و قدرت» باشد.

آیت الله آملی لاریجانی «اقتدار و امنیت» مثال زدنی جمهوری اسلامی ایران را در گرو «وحدت و همزبانی» مردم و مسئولان و تکیه بر ارزش های الهی و پایبندی به قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری توصیف و ابراز امیدواری کرد، همه مردم و مسئولان با تکیه بر همدلی و وحدت در چارچوب قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنند.

برجام همه مشکلات ایران را برطرف نمی کند

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و نقش این رویکرد در مقابله با توطئه های دولت های سلطه گر گفت: برخی در کشور گمان می کردند که اگر مسئله برجام حل و فصل شود همه مشکلات حل خواهد شد؛ اما چنین تفکری صحیح نیست و پیشرفت و توسعه و حل مشکلات در گروی تکیه بر توان داخلی و اتکا به قدرت و استعدادهای کشور است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: همه قوا و دستگاه ها باید به دولت محترم در انجام وظایف مهم خود در قبال تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند و قوه قضاییه هم به سهم خود در تحقق این مسئله مهم، تمام توان خود را در حمایت از سرمایه گذاری صحیح در چارچوب قوانین به کار خواهد گرفت.

رئیس دستگاه قضا یکی از ابعاد بسیار مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی را مقابله با مانع تراشی ها در مسیر روان سازی تولید و سرمایه گذاری های قانونی برشمرد و با تاکید بر اینکه قوه قضاییه در این راه می تواند وارد عمل شود به سازمان بازرسی کل کشور دستور داد براساس وظایف خود در این باره اقدام کند.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور باید آنچه را که سد راه و مانع انجام سرمایه گذاری های صحیح و قانونی است بررسی کند و اگر کسی تخلفی کرد او را از طریق دادگستری و مراجع قضایی تحت تعقیب قرار دهد.

رئیس قوه قضاییه برداشتن موانع از سر راه تولید و سرمایه گذاری را یکی از مهمترین راه های پیشبرد پروژه اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: البته وظیفه اصلی در این خصوص بر عهده دولت است و قوه قضاییه نیز در این راه از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

۴۷۴۷

منبع خبر: خبر آنلاین