خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
احمد چلبی بر اثر سکته قلبی درگذشت
احمد چلبی، رهبر کنگره ملی عراق، در سن70 سالگی در منزل شخصی‌اش بر اثر سکته قلبی درگذشت.
2 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به نقل از تسنیم، یک منبع در کنگره ملی عراق از درگذشت ناگهانی احمد چلبی رهبر آن کنگره در منزلش خبر داد.

این منبع به المسله گفت: احمد چلبی رهبر کنگره ملی عراق و رئیس کمیسیون مالی پارلمان عراق صبح امروز در منزلش در شهر کاظمین بر اثر سکته قلبی درگذشت.

دیگر رسانه‌های عراقی نیز خبر درگذشت احمد چلبی را مخابره کردند.

احمد چلبی که بود؟

احمد عبدالهادی چلبی در سال 1945 میلادی در یک خانواده شیعی عراقی به دنیا آمد، وی در رشته ریاضیات توانست تا سطح دکتری تحصیل کند. ویب ه عنوان رهبر کنگره ملی عراق از سیاستمداران مطرح و شناخته‌شده عراقی در مبارزه با رژیم بعثی عراق به رهبری صدام حسین به شمار می‌رود، چلبی پس از آنکه بانک پتراء را در اردن تاسیس کرد به یک بازرگان تبدیل شد. وی از یک خانواده شناخته‌شده عراقی بود که همین مسئله، نگاه تحلیلگران سیاسی در غرب را از وی به عنوان یکی از سران مطرح عراق پس از سرنگونی صدام جلب کرده بود.

خانواده وی یک خانواده ثروتمند بود که در بخش بانکی فعالیت ‌می‌کرد و عراق را در سال 1958 میلادی ترک کرد. پدرش، وزیر تجارت عراق، در دوران پادشاهی این کشور بود. چلبی بیشتر عمرش را پس از ترک عراق در خاورمیانه و انگلیس به استثنای مدتی از نیمه دهه نود که برای ساماندهی انتفاضه در شمال عراق تلاش می‌کرد، سپری کرد

در جریان مبارزه کنگره ملی عراق به رهبری احمد چلبی با رژیم صدام، نظامیان دیکتاتور سابق عراق، 98 نفر از اعضای این جنبش را به قتل رساندند.

چلبی دوران پرفراز و نشیبی را در زندگی هفتاد ساله خود سپری کرد، او تحصیل‌کرده دانشگاه شیکاگو بود و سپس به مرکز فناوری ماساچوست رفت.

او شخصیتی قدرتمند و صاحب تجربه در سیاست بود اما ادعاها و اتهاماتی علیه وی در زمینه تخلفات مالی مطرح شده بود به طوری که در سال 1992 یک دادگاه نظامی اردنی، اتهاماتی را به وی درباره بانک پترا و ورشکستگی آن نسبت داد، بانکی که چلبی در تاسیس آن در سال 1977 مشارکت کرده بود.

پس از بیماری ملک حسین، شاه وقت اردن، و بستری شدن وی در بیمارستان شیکاگو، وی(شاه وقت اردن) با چلبی دیدار و اعتراف کرد که دادگاه نظامی اردن با هدف جلب رضایت صدام، چلبی را متهم کرده بود و چلبی از تمام اتهامات ادعایی تبرئه شد.‎

در مصاحبه‌هایی که با احمد چلبی انجام شده بود، وی احتمال اینکه در هر دولتی در عراق نقش اصلی را به عهده بگیرد، کم اهمیت خوانده و گفته بود من شخصا برای این‌که رئیس‌جمهوری عراق شوم، تلاش نمی‌کنم و به دنبال مناصب نیستم، ماموریت من با آزادسازی عراق از سلطه صدام پایان خواهد یافت.

چلبی پس از سرنگونی صدام، خواستار تشکیل دولت انتقالی برای انتقال عراق به حکومت دموکراتیک با ساختار فدرالی که تمام طوایف و گروه‌ها در آن شرکت کنند، شده بود.‎

چلبی مبتکر طرح «شهرهای سه‌گانه» با هدف سرنگونی صدام بود. هدف از طرح این بود که قیام‌کنندگان علیه صدام برخی مناطق اصلی را به کنترل خود درآورند و سپس به محاصره و ساقط کردن صدام معدوم اقدام کنند، اما این طرح از حمایت کشورهای عربی همسایه برخوردار نشد، زیرا آنها گفته بودند اجازه نخواهند داد که چلبی فرماندهی ارتش را برای آزادسازی عراق برعهده بگیرد.

منبع خبر: خبرگزاری آنا