خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
جانشین مقتدی صدر مشخص شد جانشین مقتدی صدر مشخص شد
پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام کرد که رهبر جریان صدر از فرزند شهید «آیت‌الله سید محمد باقر صدر» خواسته تا ریاست این جریان را برعهده بگیرد.
2 0
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «مجلس اعلای اسلامی عراق»، یک منبع آگاه پارلمانی عراق خبر داده که مقتدا صدر از «جعفر صدر» فرزند شهید آیت الله «سیدمحمدباقر صدر»، خواسته که رهبری سیاسی جریان وابسته به خاندان صدر را بر عهده بگیرد.

در پی کناره‌گیری مقتدا صدر از فعالیت‌های سیاسی، تغییرات گسترده‌ای در جریان صدر و بازوی پارلمانی آن _فراکسیون الاحرار _ رخ داده که شامل تغییر «بهاء الاعرجی» از ریاست فراکسیون می‌شود.

در همین راستا خبرگزاری عراق القانون به نقل از منابع آگاه خبر داده که فراکسیون الاحرار در پی تشکیل یک فراکسیون تکنوکرات از شخصیت‌های علمی و کارشناسان است که جعفر صدر ریاست آن را بر عهده خواهد گرفت.

جعفر صدر تنها پسر محمدباقر صدر فقیه برجسته عراقی بود که در هنگام اعدام پدرش در زمان حکومت صدام 10 سال سن داشت. پس از آن در حوزه تحصیل کرد، به کسوت روحانیت درآمد و از نزدیکان پسرعموی پدرش سید محمد صدر مرجع تقلید مهم شیعیان عراق شد.

 سید محمد صدر یک سال پیش از ترورش در سال 1998 او را پنهانی به قم فرستاد تا دفتر نمایندگی‌اش در این شهر را تأسیس کرد اما این دفتر هرگز پا نگرفت و جعفر به لبنان رفت، از لباس روحانیت درآمد و پس از مدتی برای تحصیل در رشتهٔ حقوق به لندن رفت.

جعفر صدر پس از بازگشت به عراق در انتخابات پارلمانی 2010 شرکت کرد و به‌جای آن که مانند دیگر نزدیکانش در فهرست جریان صدر قرار گیرد به ائتلاف دولت قانون پیوست و کاندیدای پنجم این ائتلاف در استان بغداد بود و با این که فعالیت سیاسی چندانی نداشت، توانست از بسیاری از سیاست‌مداران شناخته‌شده رأی بیشتری کسب کند و در بین کاندیداهای فهرست خود در ردهٔ دوم قرار گیرد.
منبع خبر: آفتاب