خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
عمان میزبان "مذاکرات محرمانه‌" برای حل بحران یمن
3 0

منابع دیپلماتیک در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اعلام کردند که عمان از چند روز قبل شخصیت‌هایی وابسته به انصارالله و افرادی در ارتباط با ائتلاف عربی علیه یمن را به حضور می‌پذیرد تا به راه حلی سیاسی برای بحران این کشور دست یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری البوابه، این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، می‌گویند، مسئولان مصری پیشتر طرحی را پیشنهاد داده‌ بودند که بر اساس آن مسقط میزبان مذاکرات میان طرف‌های درگیر در یمن می‌شود.

منابع مذکور تصریح کردند که میانجیگری ایران در این "مذاکرات غیر مستقیم" وجود دارد و تماس‌هایی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در این رابطه برقرار شده است.

این منابع می‌گویند: اخیرا مسئولان عمان تماس‌هایی با برخی کشورهای مختلف برای بررسی چگونگی اجرای آتش بس و بهبود شرایط انسانی در یمن را آغاز کرده‌اند تا مذاکرات برای حل بحران آغاز شود اما عربستان بر ادامه عملیات نظامی پافشاری می‌کند هرچند با مذاکرات مخالفت نمی‌کند.

عمان طرحی را مطرح کرده است که مبتنی بر دو نکته اساسی است: نخست این که دو طرف درگیر به آتش‌بس موقت قانع شوند که پس از آن مذاکرات برای آتش بس دائم صورت بگیرد. نکته دوم این که مسقط میزبان مذاکرات با حضور نمایندگان سازمان ملل، اروپا، آمریکا و دیگر طرف‌های بین‌المللی شود.

از برجسته‌ترین کلیات طرح عمان این است که عبد ربه منصور هادی (رئیس جمهوری مستعفی) اداره مرحله انتقالی را برعهده داشته باشد و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار شود و انصارالله و نیروهای حامی علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن از شهرها عقب نشینی کنند.

از مفاد این طرح همچنین این است که بر سر تشکیل دولتی با حضور تمامی اقشار یمنی توافق شود و انصارالله سلاح‌هایی که از ارتش به غنیمت گرفته را تحویل دهد و با تبدیل شدن به یک "حزب غیرنظامی" موافقت کند.

منابع مذکور می‌گویند که تعیین خالد بحاح به عنوان معاون عبدربه منصور هادی ممکن است خبر از گشایش قریب الوقوع بدهد. با توجه به این که پیشتر رهبران انصارالله نام بحاح را به عنوان رئیس شورای انتقالی که تشکیل داده بودند، پیشنهاد دادند.

این درحالی است که به تازگی اطلاعاتی منتشر شده که نشان می‌دهد برای برکناری منصورهادی از قدرت و آمدن بحاح به جای او تقریبا اجماع عربی وجود دارد و هادی خود نیز به دلیل "شرایط جسمانی‌اش" ترجیح می‌دهد از قدرت کنار رود.

انتهای پیام

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران