خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
آغاز پنجمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در باکو
پنجمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در باکو آغاز شد.
2 0

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، پنجمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان با حضور محمدجواد ظریف، مولود چاووش اوغلو و المار محمد یاروف پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز شد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه 27 آذر ماه با اعلام سفر روز سه‌شنبه ظریف به باکو برای شرکت در این نشست گفت: در این نشست که پنجمین نشست وزرای امور خارجه سه کشور است، طیف وسیعی از موضوعات و همکاری‌های ممکن در زمینه‌های مختلف اقتصادی از جمله ترانزیت، حمل و نقل، انرژی، گمرک و دیگر مسائل مورد علاقه طرفین در حوزه‌های فنی، تجاری و همچنین موضوعات مرتبط با همکاری‌های سیاسی و منطقه‌ای به ویژه راه‌های کمک به صلح و ثبات هر چه بیشتر در منطقه، مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش، ظریف در حاشیه این اجلاس رایزنی‌های دوجانبه‌ای با همتایان ترکیه‌ای و آذربایجانی خود داشت.

به گزارش فارس، سنگ بنای اجلاس وزرای خارجه سه کشور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان 27 فروردین ماه 1390 در شهر ارومیه گذاشته شد.

روسای جمهور ایران اسلامی، ترکیه و آذربایجان در سال 1389 درباره برگزاری نشست 3جانبه در سطح وزرای خارجه توافق کردند و نشست مقدماتی وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در سال 1389 حاشیه اجلاس اکو در استانبول برگزار شد.

در پایان نخستین اجلاس سه جانبه وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان، بیانیه‌ای در هشت بند صادر شد و به امضا طرفین رسید. در این بیانیه، وزرای امور خارجه سه کشور بر ضرورت تلاش‌های مشترک برای مبارزه موثر با تروریسم، جنایات سازمان یافته فراملی، قاچاق مواد مخدر و تأکید و طرفین توافق کردند کمیته سه جانبه‌ای با حضور مقامات کنسولی سه کشور برای بررسی راه‌های تسهیل و گسترش مراودات مردمی و ... تشکیل شود.

دومین نشست وزرای خارجه نیز با حضور علی‌اکبر صالحی، احمد داود اوغلو و المار محمد یاروف وزرای خارجه وقت ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در اسفند ماه 1390 در نخجوان برگزار شد. وزرا در این اجلاس سه جانبه درباره راه‌های گسترش همکاری‌های، انرژی، حمل و نقل، تجارت، مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختند.

سومین نشست سه جانبه وزرا نیز اسفند 1392 در وان ترکیه برگزار شد.

به گزارش فارس، چهارمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه به ریاست محمدجواد ظریف، المار محمدیاروف و مولود چاووش اوغلو وزرای خارجه سه کشور 17 فروردین 1395 در شهر رامسر برگزار شد و هدف از برگزاری این نشست تقویت و گسترش مناسبات سه کشور از طریق اجرای پروژه‌های سه جانبه و بررسی تحولات منطقه‌ای بود.

انتهای پیام/

منبع خبر: خبرگزاری فارس