خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
درخواست تیلرسون از کشورهای حوزه خلیج‌فارس درباره قطر
بین الملل > خاورمیانه - ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد: کشورهای عربی دخیل در بحران دیپلماتیک با قطر به زودی لیستی از درخواست‌های منطقی و قابل اجرا به قطر ارائه دهند تا این بحران حل و فصل شود.
3 0

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا یک روز پس از آن مطرح شد که وزارت خارجه آن انگیزه‌های عربستان و امارات در تحریم قطر را زیر سوال برد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده بود که کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس علت شکایت خود را از قطر اعلام نکردند و انگیزه آنها برای تحریم قطر مبهم است.

این شدیدترین موضع‌گیری واشنگتن علیه مناقشه‌ای است که با قطع روابط دیپلماتیک امارات، عربستان، بحرین و مصر با دوحه آغاز شد.

این کشورهای عربی قطر را به تامین مالی تروریسم، دامن زدن به بی‌ثباتی در منطقه و جانبداری از ایران متهم می‌کنند. اتهاماتی که قطر آنها را بی‌پایه و اساس می‌داند.

تیلرسون در بیانیه‌ای اعلام کرد: اطلاع داریم که لیستی از درخواست‌ها آماده شده و به هماهنگی عربستان، امارات، مصر و بحرین رسیده است. امید داریم که این لیست به زودی تحویل قطر شود و بر اساس درخواست‌های منطقی و عملی باشند.

تیلرسون همچنین گفت: ایالات متحده آمریکا از تلاش‌های میانجی‌گرانه کویت برای حل و فصل این بحران حمایت می‌کند.

وی همچنین در یک کنفرانس خبری گفت: ایالات متحده خواستار دستیابی کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس به اتحاد هستند تا آنها بتوانند روی مبارزه با شبه نظامیان داعش در سراسر این منطقه متمرکز شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: نقش ما این است که طرفین را ترغیب کنیم تا مسائل خود را به پای میز مذاکره بیاورند. آنها را به دقت توضیح دهند تا این مسائل حل و فصل شود و نهایتا به نتیجه برسند.

قطر میزبان یک پایگاه نظامی حیاتی آمریکاست که در آن بیش از 11 هزار تن از نیروهای آمریکا و ائتلاف در آن مستقر هستند و از آنجا بیش از 100 عملیات هوایی انجام می‌شود.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا برخلاف وزارت خارجه خودش موضع تندی را علیه قطر در پیش گرفته و آن را حامی سطح بالای تروریسم توصیف کرده است.

با این حال او پیشنهاد داده تا طرفین اختلافات‌شان را با کمک او حل و فصل کنند.

52311

منبع خبر: خبر آنلاین