خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
تعداد قربانیان قرص برنج در آستانه ۳۰۰ تایی شدن
۲۹۴ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در شش ماه نخست امسال در کشور جان خود را از دست دادند .
3 0

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو،  ۲۹۴ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در شش ماه نخست امسال در کشور جان خود را از دست دادند و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش که آمار تلفات 251 نفر بود 17.1 درصد بیشتر شده است. در نیمه نخست امسال از کل تلفات قرص برنج در کشور 182 نفر مرد و 112 نفر زن بودند.

 

در این مدت استان های تهران با70، گیلان با 36 و مازندران با 35 فوتی به ترتیب بیشترین آمار تلفات قرص برنج را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که آمار مرگ با قرص برنج در سایر استان ها کمتر از 20 نفر و در تعداد قابل توجهی از استان ها صفر گزارش شده است.
 
بر اساس این گزارش ، با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی فقط  شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است. 
 
از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینی نیز بعد از 15-10 دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه های مسمومیت ظاهر می شوند و مرگ در مدت کمتر از 6 ساعت ممکن است رخ دهد.
 
در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی است .
 
بیشتر مرگ و میرها در خلال 12 تا 24 ساعت اولیه مسمومیت اتفاق می افتد و معمولاً ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر پس از 24 ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. 
 
علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی ـ عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.
 
هر چند طی سال های گذشته و طبق آمارهای موجود شاهد کاهش تلفات قرص برنج در کشور بودیم به نحوی که در سال گذشته این آمار با کاهش 19.3 درصد مواجه بود، اما متأسفانه در سال جاری آمار مسمومیت با قرص برنج مجدد روند افزایشی را در پیش گرفته و شاید همین امر اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه تر برای جلوگیری از ورود غیرقانونی قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن را دو چندان می کند.
منبع خبر: خبرگذاری دانشجو