خبر هوشیار
گزارش خانه سیاست اقتصاد ورزشی علمی دانشگاه فرهنگی و هنری مجلس حوادث گرافیک و کاریکاتور جامعه
واکنش «سباستین کو» به رسوایی‌های فدراسیون دوومیدانی
4 0

رییس فدراسیون جهانی د‌و‌و‌مید‌ا‌نی (IAAF) اعلام کرد بیش از پیش مصمم است در این ورزش اعتماد سازی کند.

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از Inside the games، سباستین کو به اتفاقات اخیر در فدراسیون د‌و‌و‌مید‌ا‌نی و دستگیری «لامین دیاک»، رییس سابق IAAF واکنش نشان داد.

لامین دیاک 82 ساله که 16 سال رییس IAAF بوده است، به دلیل دریافت بیش از یک میلیون یورو رشوه و پنهان کردن دوپینگ تعدادی از ورزشکاران روسیه محکوم شده است.

کو در مصاحبه‌اش با BBC اعلام کرد از این مساله بسیار شوکه شده و ناراحت است. او همچنین تاکید کرد دوومیدانی روزهای تاریکی را می‌گذراند.کو در این زمینه گفت: اینکه مسئولان د‌و‌و‌مید‌ا‌نی از ورزشکاران خاطی و محکوم به دوپینگ پول دریافت کرده‌اند، بسیار زشت است.

نشریه ساندی تایمز اعلام کرده بود که تعدادی از مدال آوران طلا و نقره در المپیک 2012 لندن، رشوه پرداخت کرده بودند تا به دلیل مثبت شدن دوپینگ محروم نشوند.

روسیه در المپیک 2012 لندن، 17 مدال کسب کرده بود که هشت مدال آن طلا و چهار مدال نقره بود. قرار است آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) گزارشی در این‌باره منتشر کند. به نظر می‌رسد رییس آزمایشگاه وادا در مسکو نیز در این قضیه نقش داشته است. ضمنا اگر تعدادی از ورزشکاران دیگر رشته‌ها‌ همچون دوگانه، دوچرخه‌سواری، اسکی و و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی نیز به صورت عمدی تست گرفته نشده است.

رییس کمیسیون مستقل ضد دوپینگ معتقد است این فاجعه از بحران فیفا هم بزرگتر است. او در این‌باره گفت: مشکلات و بحران‌های دیگر، مشکل ضعف مدیریتی در سازمان‌ها هستند اما همه آن مشکلات بر مسابقات تاثیر زیادی نداشته‌اند. در مشکلات مربوط به دوپینگ، افرادی داریم که پول در جیب‌هایشان می‌ریزند و مثبت شدن دوپینگ ورزشکاران را پنهان می‌کنند. نتیجه‌ این کار این است که ورزشکاران خاطی می‌توانند باز هم در مسابقات شرکت کنند. این مساله بر کار همه ورزشکاران تاثیر می‌گذارد. اگر ورزشکاران دوپینگی محروم شوند، ورزشکاران سالم جای بیشتری برای ر‌قا‌بت کردن دارند. این تفاوت میان فاجعه در IOC و فیفا است.

کو اعلام کرد از اتفاقاتی که در IAAF افتاده خبر نداشته تا اینکه با پلیس فرانسه تماس گرفته است. او در هفت سال گذشته نایب رییس IAAF بوده است. او در این‌باره به Sports week گفت: روز قبل از انتخاب شدنم، مطالعات زیادی را شروع کردم. با توجه به افشاگری‌ها، روند مطالعه و بررسی من سریعتر شد. مصمم هستم تا دوباره در ورزش د‌و‌و‌مید‌ا‌نی اعتماد سازی کنم. البته این یک مسیر بسیار طولانی است. فکر می‌کنم بهتر است این مسائل با بحث حل شوند تا اینکه با انزوا و گوشه‌گیری تغییر کنند.

بسیاری از مقامات کشورهای مختلف با توجه به اتفاقات اخیر درخواست کرده‌اند روسیه از بازی‌های ریو 2016 محروم شود.

انتها‌ی‌ پیا‌م

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران